Poznań kontra Warszawa: magazyny, pustostany i czynsze

Widok z lotu ptaka na park logistyczny z szarymi halami i naczepami przy węźle autostradowym wśród pól we mgle
Obraz wygenerowany przez AI

Poznań ma niższy wskaźnik pustostanów w magazynach niż Warszawa. Według BNP Paribas Real Estate Polska (BNP) wskaźnik pustostanów w Poznaniu wynosił w II kwartale 2026 r. 6,1%, w strefie Warszawa I 8,6%, a w strefie Warszawa II 7,2%. Różnica wobec pierwszej strefy to 250 punktów bazowych (pb), wobec drugiej 110 pb. Wszystkie trzy liczby pochodzą z jednego raportu i z jednego podziału rynku. W liczbach bezwzględnych obraz jest inny: wolne jest ok. 230 tys. m² w Poznaniu (Cushman & Wakefield, C&W, podaje dla województwa wielkopolskiego 237 500 m²), ok. 125 tys. w strefie Warszawa I i ok. 442 tys. w strefie Warszawa II (obliczenia redakcji: zasoby razy zaokrąglony wskaźnik pustostanów). Niższy wskaźnik w Poznaniu nie oznacza więc mniejszej wolnej powierzchni niż w Warszawie I.

Spread wskaźników w procentach (pustostan, udział powierzchni w budowie) liczymy w punktach bazowych (pb), czyli setnych częściach punktu procentowego, a spread wielkości bezwzględnych (zasoby, powierzchnia, czynsz) jako różnicę procentową względem Warszawy; konwencję opisuje tekst Jak liczymy spread do Warszawy. Kierunek jest „Poznań − Warszawa”, więc znak minus oznacza, że w Poznaniu wartość jest niższa. Warszawa jest w magazynach rozbita na dwie strefy. BNP nazywa je Warszawa I i Warszawa II i zaznacza na mapie prostokątami, a raport nie opisuje granic w tekście. Tak samo zaznaczona jest strefa „Poznań”, więc granice wszystkich trzech znamy tylko w przybliżeniu i nie wiemy, czy „Poznań” to samo miasto, czy większy obszar. Dlatego każdą liczbę opisujemy nazwą strefy, a nie słowami „centrum” czy „przedmieścia”, bo źródło tego nie rozstrzyga.

Liczby z jednego źródła

Tabela 1 zestawia strefy z raportu BNP Paribas Real Estate o rynku magazynowym.

Stan na: 30 czerwca 2026 r. · Dane: BNP Paribas Real Estate Polska, Rynek magazynowy i logistyczny w Polsce, II kw. 2026 (czynsz wywoławczy jako przedział międzykwartylowy: 4,9–5,8 / 4,1–4,9 / 3,7–4,4) · Obliczenia redakcji: spready, udział powierzchni w budowie w zasobach z liczb niezaokrąglonych, środek przedziału czynszu jako średnia jego krańców.
WskaźnikWarszawa IWarszawa IIPoznańSpread (Poznań − Warszawa I)Spread (Poznań − Warszawa II)
Zasoby (m²)1 449 3006 134 6003 764 100+159,7%−38,6%
Wskaźnik pustostanów8,6%7,2%6,1%−250 pb−110 pb
Powierzchnia w budowie (m²)66 200315 100128 600+94,3%−59,2%
Powierzchnia w budowie jako % zasobów4,6%5,1%3,4%−115 pb−172 pb
Nowa podaż od początku roku (m²)19 800236 8000−100,0%−100,0%
Czynsz wywoławczy, środek przedziału (EUR/m²/mies.)5,354,504,05−24,3%−10,0%
Stan na: 30 czerwca 2026 r. · Dane: BNP Paribas Real Estate Polska, Rynek magazynowy i logistyczny w Polsce, II kw. 2026 (czynsz wywoławczy jako przedział międzykwartylowy: 4,9–5,8 / 4,1–4,9 / 3,7–4,4) · Obliczenia redakcji: spready, udział powierzchni w budowie w zasobach z liczb niezaokrąglonych, środek przedziału czynszu jako średnia jego krańców.

Poznań ma 2,6 razy więcej zasobów niż strefa Warszawa I, ale o 39% mniej niż Warszawa II. Z trzech obszarów w Poznaniu jest najniższy pustostan i najniższy udział budowanej powierzchni w zasobach: 3,4% wobec 4,6% i 5,1%. Nowa podaż wynosi tam zero, co daje −100,0% wobec obu stref, bo oba punkty odniesienia są dodatnie. Czynsz jest niższy o około jedną czwartą wobec Warszawy I i o jedną dziesiątą wobec Warszawy II.

Czynsze: dwie definicje, dwie tabele

BNP podaje czynsze wywoławcze: przedział międzykwartylowy stawek dla wolnej powierzchni klasy A i B. To ceny z ofert, nie z podpisanych umów. C&W podaje czynsze bazowe dla dużych hal oraz dla magazynów miejskich i małych jednostek. To dwie różne miary, dlatego stoją w osobnych tabelach. C&W dzieli rynek na województwa, nie na miasta: tabela 2 pokazuje mazowieckie i wielkopolskie, a nie samą Warszawę i sam Poznań.

Stan na: 30 czerwca 2026 r. · Dane: Cushman & Wakefield, MarketBeat Polska, rynek magazynowy II kw. 2026 · Obliczenia redakcji: spready w procentach do 0,1, w pb do jedności; udział popytu w zasobach z liczb niezaokrąglonych.
WskaźnikMazowieckieWielkopolskieSpread (Wielkopolskie − Mazowieckie)
Zasoby (m²)7 738 2003 904 200−49,5%
Wskaźnik pustostanów7,6%6,1%−150 pb
Popyt brutto w II kw. (m²)240 600219 200−8,9%
Popyt netto w II kw. (m²)93 000202 100+117,3%
Popyt brutto jako % zasobów3,1%5,6%+251 pb
Czynsz bazowy, duże hale (EUR/m²/mies.)5,504,50−18,2%
Czynsz bazowy, magazyny miejskie i małe jednostki (EUR/m²/mies.)8,156,10−25,2%
Stan na: 30 czerwca 2026 r. · Dane: Cushman & Wakefield, MarketBeat Polska, rynek magazynowy II kw. 2026 · Obliczenia redakcji: spready w procentach do 0,1, w pb do jedności; udział popytu w zasobach z liczb niezaokrąglonych.

Popyt brutto to powierzchnia wynajęta łącznie. Popyt netto to popyt brutto pomniejszony o przedłużenia umów i transakcje sale and leaseback (sprzedaż z jednoczesnym najmem zwrotnym); C&W pokazuje te dwie kategorie razem. W Wielkopolsce popyt netto stanowił 92% popytu brutto (tyle podaje też C&W), w mazowieckim 39% (obliczenia redakcji: 93 000 / 240 600). Wynajem w wielkopolskim wyniósł w kwartale 5,6% zasobów, w mazowieckim 3,1%. C&W pisze, że pustostany w wielkopolskim spadły w porównaniu z I kwartałem „z 7,9% do 6,1%”, czyli jest to zmiana kwartalna, nie roczna.

Co może tłumaczyć różnicę

W Poznaniu w I półroczu nie oddano nowej powierzchni, a w Warszawie oddano. To fakt z tabeli 1: zero metrów oddanych od początku roku wobec 19 800 m² w strefie Warszawa I i 236 800 m² w strefie Warszawa II. W Poznaniu w budowie jest 128 600 m², ale w pierwszym półroczu żaden nowy metr nie trafił na rynek, więc nie mógł podnieść pustostanu. Czy to wyjaśnia różnicę wobec Warszawy, z danych nie wynika.

Prawie połowa kwartalnego popytu w Wielkopolsce to jedna umowa. C&W opisuje w tekście najem „niemal 108 tys. m²” w parku EQT Exeter Poznań Żerniki przez najemcę z sektora e-commerce, a w tabeli największych transakcji podaje dla Żernik I dokładnie 107 900 m²; tę samą liczbę ma BNP. Ta jedna umowa to 49,2% popytu brutto wielkopolskiego w II kwartale (obliczenie redakcji: 107 900 wobec 219 200 m², obie liczby z C&W). Z danych nie wynika, jak wyglądałby ten kwartał bez niej; to hipoteza redakcji, że wysoki udział popytu netto i spadek pustostanów zależą w dużej mierze od tej transakcji.

Skala rynków i podział stref są różne. Warszawa I to w danych BNP 1,4 mln m², Warszawa II 6,1 mln m², Poznań 3,8 mln m². Hipoteza redakcji: wskaźnik pustostanów w strefie o małych zasobach, jaką jest Warszawa I, łatwiej przesunąć jedną umową. Nie rozstrzygamy, czy to wyjaśnia 250 pb różnicy, bo granice stref znamy tylko w przybliżeniu.

Gdzie jest stopa kapitalizacji

Definicję i rachunek stopy kapitalizacji podaje tekst Czym jest stopa kapitalizacji. Dla magazynów w Poznaniu i w Warszawie raporty nie podają żadnej liczby. C&W pokazuje stopy tylko na wykresie, bez wartości w tekście. W raportach BNP i Knight Frank są tylko wartości ogólne, bez podziału na miasta, i to różne:

  • BNP Paribas Real Estate: prime yield, czyli stopa kapitalizacji najlepszych aktywów, dla aktywów przemysłowych i logistycznych 6,00% (stan na 30 czerwca 2026 r.); agencja pisze, że rok do roku stopa spadła o 25 pb, a w ujęciu kwartalnym pozostała w zasadzie bez zmian; BNP w przypisie do wykresu opisuje ją jako stopę dla aktywów prime w Polsce (ang. „Yields for prime assets in Poland”); dotyczy segmentu przemysłowego i logistycznego, a agencja nie podaje miasta;
  • Knight Frank: stopy prime dla aktywów przemysłowo-logistycznych szacowane na 6,25–6,5% w I połowie 2026 r.; raport nie precyzuje, czy to Polska, czy konkretny rynek.

Żadna z tych liczb nie dotyczy konkretnego miasta. Pochodzą z różnych raportów, w których nie opisano metody, więc ich nie porównujemy. Spreadu stopy Poznań − Warszawa dla magazynów nie da się z tych danych policzyć. Pustostany i czynsze pokazują różnicę w rynku najmu, ale nie mówią, jak inwestorzy wyceniają budynki w obu miastach. Ile taka różnica znaczy przy danej wartości obiektu, pokazuje tekst Ile kosztuje 1 punkt bazowy.

Braki w danych o Poznaniu i Warszawie

  • Stopy kapitalizacji magazynów w Poznaniu i w Warszawie w raportach agencji (C&W, BNP, Knight Frank).
  • Dokładnych granic stref Warszawa I, Warszawa II i „Poznań”: mapa BNP zaznacza je prostokątami, bez opisu w tekście.
  • Dlaczego zasoby różnią się między źródłami: BNP ma w Poznaniu 3 764 100 m², C&W w województwie wielkopolskim 3 904 200 m². Przyczyną może być inny zakres obszaru, ale źródła tego nie opisują.
  • Jak wyglądałby popyt w Poznaniu bez jednej umowy w Żernikach.
  • Liczby dla tych samych rynków w tekście Zasoby magazynów w Polsce: 36,9 mln m² na koniec I kwartału 2026 r. są inne (na przykład wskaźnik pustostanów w Wielkopolsce 7,60% wobec 6,1% tutaj). Tamten tekst opiera się na danych Colliers z raportu PKO na koniec I kwartału 2026 r., ten na raportach BNP i C&W za II kwartał 2026 r., więc ich nie zestawiamy.
  • Daty mapy w raporcie BNP: na stronie z mapą stoją dwie etykiety, 31 marca 2026 r. i 30 czerwca 2025 r., a reszta dokumentu podaje 30 czerwca 2026 r. Przyjmujemy tę ostatnią jako datę całego raportu za II kwartał 2026 r.; to założenie redakcji.

Jak wygląda zestawienie biura i magazynu w jednym mieście i dlaczego dla magazynów brakuje osobnych stóp miejskich, opisuje tekst Biura i magazyny w tym samym mieście: dwie różne stopy.

Jak liczyliśmy: spready w procentach podajemy z dokładnością do 0,1, a w punktach bazowych do jedności (metodologia). Opis źródeł danych i sposobu ich sprawdzania jest w tekście Skąd bierzemy dane.

Źródła: BNP Paribas Real Estate Polska, Industrial and Logistics Market in Poland, II kw. 2026; BNP Paribas Real Estate Polska, Investment Market in Poland, II kw. 2026; Cushman & Wakefield, MarketBeat Polska, rynek magazynowy II kw. 2026; Knight Frank, Investment market in Poland, I poł. 2026. Pliki odczytane 14 października 2026 r.

Jak liczyliśmy

Każda liczba w tym materiale ma datę, źródło i oznaczenie charakteru danych. Wzory, przedziały, zaokrąglenia i tryb korekt opisuje Metodologia ›